top of page

5 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA TRĄDZIK

 

 

Przyczyn powstawania trądziku jest kilka, a dokładnie cztery:

  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych,

  • niewłaściwa keratynizacja mieszka włosowego,

  • zwiększony rozwój mikroflory bakteryjnej propionibacterium acnes, pityrasporum ovale oraz staphylococus epidermidis

  • reakcje zapalne

 

Trądzik to nie tylko "pryszcze", które spędzają sen z powiek wielu osobom, ale także stany niezapalne czyli zaskórniki.

Powodem ich powstawania jest zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych, które z kolei prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i zablokowanie wydzielania łoju. Zgromadzone masy rogowo-łojowe powodują rozdęcie gruczołu oraz przewodu wyprowadzającego.

Powstaje zaskórnik otwarty lub zaskórnik zamknięty. Zaskórnik otwarty posiada dobrze nam znany czarny punkt, który powstaje w  wyniku utleniania keratyny. Zaskórnik zamknięty wyczuwalny jest pod skórą. 

 

Łagodne zmiany zaskórnikowe mogą jednak przejść w typowy dla cery trądzikowej rozległy stan zapalny, który jest reakcją immunologiczną na metabolity P. acnes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby skutecznie uporać się z trądzikiem trzeba przerwać błędne koło łojotoku uzupełnione o:

 

  • działanie keratolityczne,

  • przeciwbakteryjne,

  • antyoksydacyjne,

  • łagodzące,  

  • matujące. 

 

Wprowadzenie kompletnej kuracji w warunkach domowych, stosując wyłącznie kosmetyki drogeryjne lub apteczne jest niesamowicie trudne o ile nie niemożliwe. Napewno wymaga, bardzo dużej wiedzy na temat skóry i jej działania. 

 

Jeśli cera nie jest tłusta, a mieszana, zadanie jest tym trudniejsze. Wynika to z dużych dysproporcji między rejonami tłustymi, a normalnymi/suchymi. 

 

Każda osoba jest inna, podobnie jej cera. Bez dogłębnej analizy skóry nie da się jednoznacznie określić jaki surowiec/produkt będzie najbardziej odpowiedni w danym przypadku.

 

Weźmy jako przykład regulację złuszczania skóry (działanie keratolityczne). Z przeprowadzonych badań wynika, że najlepsze rezultaty wykazują kwasy hydroksylowe.

Od kondycji skóry, stopnia jej wrażliwości, stopnie natłuszczenia, kondycji naczynek itd. zależy jakich kwasów użyć. Mamy do dyspozycji grupy kwasów AHA (alfahydroksylowe), BHA (betahydroksylowe) i PHA (polihydroksylowe). Po wyborze grupy, wybieramy konkretny kwas np. kwas salicylowy, migdałowy czy glukonalakton lub łączymy kilka aby działanie było najbardziej skuteczne.

 

Podobnie sprawa wygląda z działaniem bakteriostatycznym. Stan skóry decyduje o stężeniu np. olejku z drzewka herbacianego (nasilniejszy naturalny antybiotyk) lub o użyciu dużo łagodniejszego surowca.

 

Takie przykłady można mnożyć, podkreśla to fakt, że odpowiednia, a przede wszystkim skuteczna i świadoma walka o gładką skórę rozpoczyna się od jej dogłębnej analizy i doboru odpowiednich surowców.

Możesz to zrobić już teraz, sprawdź jak to działa tutaj. 

 

 

Przeczytaj dlaczego cera jest tłusta 

 

 

 

Trądzik
bottom of page